Członkowie Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku pragnęli uczcić 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez realizację projektu p.t. "Szlakami niepodległości - cykl edukacyjny dla seniorów". Projekt stworzył słuchaczom PUTW i puławskim seniorom możliwość czerpania wiedzy z historii i zapoznania się z dziedzictwem polskiej niepodległości. Projekt zakładał również przybliżenie słuchaczom osób, które w sposób szczególny zapisały się w kartach pamięci jako budowniczowie polskiej niepodległości.

Realizacja zadania miała na celu przybliżenie członkom PUTW miejsc pamięci o działaniach niepodległościowych na obszarze Puław i najbliższych okolicach. Zaplanowane działania zostały zrealizowane, a założone cele osiągnięte.

  1. Opracowaliśmy trasę wycieczki autokarowej "Śladami niepodległości" po Puławach i po okolicy we współpracy z przewodnikiem. Uczestnicy odwiedzili miejsca tematycznie związane z projektem w Puławach oraz w Gołębiu, Bobrownikach, Dęblinie i Wysokim Kole. Wysłuchali relacji przewodnika poznając historię tych miejsc.
  1. Opracowaliśmy trasę rajdów: z kijkami i pieszych po Puławach i okolicy oraz rajdu rowerowego. W rajdach uczestnicy odwiedzili inne miejsca związane z historią tego okresu w Puławach oraz w Kazimierzu Dolnym, Bochotnicy, Zbędowicach oraz Lesie Stockim.
  1. Wyjechaliśmy do Warszawy do Muzeum Wojska Polskiego na wystawę "Błękitna Armia. Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały" oraz do Muzeum Narodowego na wystawę "Paderewski". W Muzeum Narodowym poznaliśmy postać Ignacego Paderewskiego jako wybitnego pianistę oraz męża stanu. W Muzeum Wojska Polskiego poznaliśmy historię Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.
  1. Wysłuchaliśmy pięć otwartych wykładów;  "Na drodze do Niepodległej. Losy płk. Artura Górskiego" - Zbigniew Kiełb, „I tu, gdzie serce mówi, że to właśnie Polska. Niepodległa Polska w muzyce i poezji" - Anna i     Tomasz Ostrowscy, „Polska to wielka rzecz. Polacy w oczekiwaniu na wolną ojczyznę w latach 1795 – 1918" - Marek Chrzanowski, „Puławskie drogi do niepodległości" - Henryk Czech. „Niepodległość w malarstwie" – Honorata Mielniczenko.
  1. Utrwalaliśmy odwiedzane miejsca fotografując je. Wybraliśmy 40 zdjęć tworząc z nich wystawę fotograficzną pt. "Szlakami niepodległości". Wystawa była udostępniona w ZS nr 3 oraz w Wydziale Zamiejscowym UMCS.
  1. Grupa teatralna PUTW przygotowała program „Póki życia”. Spektakl został zaprezentowany dwa razy w listopadzie: dla członków naszego uniwersytetu oraz dla społeczności Puław i okolic.

8.Wiadomości o planowanych otwartych wykładach, wystawie fotograficznej oraz innych działaniach związanych z realizacją projektu umieszczano na bieżąco na stronie internetowej oraz na facebooku.

Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by