Wycieczka jest współfinansowana przez Powiat Puławski w ramach projektu „Wycieczka krajoznawczo- integracyjna- poznanie kultury, tradycji i zabytków Ziemi Puławskiej” W wyjeździe uczestniczyło 50   najbardziej aktywnych członków PUTW, którzy brali czynny udział w pracy na rzecz działalności uniwersytetu w okresie 25 lat jego działalności.

                                                                                                                                                                     foto;J.Janczura,M.Włodarczyk,A.Krawczyk

 Przejeżdżając przez Żyrzyn, nasza koleżanka Basia Sadura, przybliżyła nam historię i zabytki.   Głównym zabytkiem jest kościół parafialny p.w.św. Piotra i Pawła oraz zespół dworsko-parkowy obecnie w rękach prywatnych. Budowę kościoła rozpoczęto w 1804r wg. projektu Chrystiana Piotra Aignera, a ukończono w 1846r. Historia dóbr żyrzyńskich sięga XV wieku. Pałac wybudował Ignacy Wessel ok. 1850 roku, obok wcześniejszego modrzewiowego dworku, który otaczał XVIII-wieczny ogród. Następnie przyjechaliśmy do Kośmina, gdzie znajduje się dworek z 1907r, miejsce urodzenia pisarki Zofii Kossak-Szczuckiej, a obecnie mieści się tam siedziba Lokalnej Grupy Działania „Zielony Pierścień”. O działalności tej organizacji i historii dworu szczegółowo opowiadał kierownik Zbigniew Pacholik. Obecny dwór wzniesiono na początku XX wieku w miejscu wcześniejszego założenia z 1 poł. XIX wieku. Obok dworu znajduje się park i malowniczy krajobraz doliny Wieprza. Z kolei, o życiu i twórczości Zofii Kossak-Szczuckiej zapoznała nas nasza koleżanka.    

W oficjalnych publikacjach podawano, że Zofia Kossak przyszła na świat w Kośminie na Lubelszczyźnie 10 sierpnia 1890 r. Z odnalezionego aktu chrztu w   Wojewódzkim Archiwum Państwowym w Lublinie., dowiadujemy się że;
„Działo się to we wsi Gołąb dnia dwudziestego pierwszego stycznia (drugiego lutego) tysiąc osiemset dziewięćdziesiątego roku o godzinie trzeciej po południu. Zjawił się osobiście Tadeusz Kossak lat trzydzieści trzy z rodu właścicieli majątku Kośmin, zamieszkały we wsi Kośmin, w obecności świadka Henryka Unruga lat pięćdziesiąt trzy, zamieszkałego w Rykach, a także Piotra Czarnieckiego lat trzydzieści z rodu zamieszkałego w Osmolicach, obu właścicieli, i przedstawił nam dziecko płci żeńskiej oznajmiając, że urodziło się we wsi Kośmin dnia dwudziestego dziewiątego lipca (dziesiątego sierpnia) tysiąc osiemset osiemdziesiątego dziewiątego roku o godzinie drugiej rano przez jego prawowitą małżonkę Annę z domu Kisielnicką lat dwadzieścia sześć. Dziecku temu na chrzcie świętym nadano imiona: Zofia ,a chrzestnymi jego byli: Kazimierz Kisielnicki i Maria Meisner. Akt ten obwieszczono i odczytano świadkom, ojcu i podpisany przez świadków:” W Kośminie Zofia Kossak-Szczucka przeżyła prawie dwadzieścia lat. Po zwiedzeniu dworku udaliśmy się do Baranowa. Z historią osady sięgającą XIV w. zapoznała nas p. dyrektor Centrum Kultury. Od 1503 roku na ponad 100 lat osada była związana z dziejami rodu Firlejów.

W roku 1544 król Zygmunt August powołuje miasto Baranów, prawa miejskie straciło w 1870r. Jednym z najważniejszych zabytków jest kościół w Baranowie pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, który powstał w latach 1764-1781. Po kościele oprowadził nas proboszcz parafii. Obok kościoła znajduje się dzwonnica z dwoma współczesnymi dzwonami, a przed kościołem pomnik – pamiątka koncentracji Wojska Polskiego i wizytacji Naczelnika Józefa Piłsudskiego przed Bitwą Warszawską – „cudem nad Wisłą” wojny 1920 r. Następnie zwiedziliśmy Izbę Regionalną Ziemi Baranowskiej. Po drodze do Śniadówki zatrzymaliśmy się w Zagoździe, gdzie ujrzeliśmy młyn wodny z 1946 r. na rzece Bylina jako jeden z siedmiu takich obiektów w regionie. Został zbudowany w całości z drewna. Obecnie stanowi własność prywatną. Pojechaliśmy do   Czołna, gdzie znajduje się drewniany wiatrak Koźlak z końca XIX wieku z drewna sosnowego. Był czynny do 1961r. Obiekt został w 1977 r. wpisany do Rejestru zabytków województwa lubelskiego.   Byliśmy zauroczeni przyrodą- nic dziwnego gmina Baranów znajduje się w Obszarze Chronionym Krajobrazu „Pradolina Wieprza”. Naturalny krajobraz, nie zniszczony działalnością człowieka to siedlisko dzikiej zwierzyny i ptactwa. W okolicach Czołny przebiega Turystyczny Szlak Ornitologiczny. W tym roku niespotykany wysyp grzybów.

Przyjechaliśmy do świetlicy w Śniadówce. Obok tej świetlicy znajduje się pomnik upamiętniający ofiary hitlerowskiej masakry. To był czas na krótką zadumę. W Śniadówce czekali na nas Seniorzy gminy Baranów , to okazja do integracji. Niektórzy z nas spotkali dawno nie widziane koleżanki z dawnych lat. Występ Zespołu Wokalnego z Baranowa dodał uroku temu spotkaniu. Wspólna zabawa i bardo smaczny regionalny posiłek uwieńczyły nasz pobyt na Ziemi Baranowskiej.

Wyjeżdżając ze Śniadówki spotkaliśmy grupę seniorów z Baranowa Wielkopolskiego, która przyjechała z wizytą do zaprzyjaźnionej gminy Baranów na Lubelszczyźnie. Z chęcią wrócimy do Baranowa na warsztaty garncarstwa. Liczymy także na rewizytę.

Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by