Akademia powstała w 2006 roku, ale formalnie pod tą nazwą funkcjonuje od 2012r „Jej inicjatorką jest Bernarda Julia Rzechowska - wolontariuszka, animatorka kultury, miłośniczka sztuki, autorka publikacji dotyczących historii oświaty oraz szeroko rozumianego wychowania i twórczości, za całokształt pracy zawodowej, wielokierunkowej aktywności twórczej, działalności społecznej uhonorowana m.in.: Brązowym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej, za działalność w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Puławy”. *
Wieloletnie poszukiwania ludzi o osobowościach twórczych zaowocowały stworzeniem „miejsca” w przestrzeni kultury powiatu puławskiego dla twórców, którzy sami zgłębiają tajniki wiedzy i są rozmiłowani w sztukach plastycznych, lecz nie ukończyli Akademii Sztuk Pięknych ani nie są twórcami ludowymi.
Od 2006 roku Pani Julia prowadziła zajęcia plastyczne i integracyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i starszych w swojej malarni i w domach osób niepełnosprawnych. Prezentowała prace twórców w: Centrum Integracyjno – Rehabilitacyjnym, kaplicy na „Górce” i w podcieniach Urzędu Miasta Puławy.
W maju 2012 roku Pani Aleksandra Kozak Kotowska - wrażliwa artystka, laureatka Odznaczenia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, życzliwa Pani Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury przyjęła akademię pod swoje skrzydła i nadała jej imię „Puławska Akademia Plastyczna”. I choć epizod akademicki trwał krótko studenci pamiętają jakże sympatyczne wprowadzanie ich w arkana sztuki.
Od lipca 2012 roku do chwili obecnej miejscem spotkań i artystycznych poczynań członków PAP jest Dzielnicowy Dom Kultury M-PiK w Puławach. Opiekę artystyczną sprawuje profesjonalna artystka - Pani Renata Stępień. W tajniki pisania ikon wprowadzała – Krystyna Szczypa, a w świat akwareli – Anna Butryn.
Członkowie akademii uczestniczyli w wielu plenerach i warsztatach, wielokrotnie brali udział w wystawach zbiorowych w galeriach puławskich i w Kęble oraz w Krakowie i Piotrawinie. Na prezentacjach indywidualnych swoje malarstwo przedstawiały: Anna Butryn, Magdalena Gębal, Bernarda Julia Rzechowska.
Prezentacja dorobku artystycznego Puławskiej Akademii Plastycznej w czerwcu 2018 roku w galerii „M-Pik” przekonała zwiedzających o bogactwie uprawianych technik. Pokaz wzbogacały: ikony pisane na deskach, malarstwo olejne, akrylowe, akwarela, tempera, rysunek kredką, fotografia i sztuka użytkowa.
Na jubileuszowej uroczystości wystawę „KWIATY” otworzyła Pani Agata Bedynek – Chodoła. Pani Renata Stępień przybliżyła zwiedzającym historię akademii od 2012 roku do chwili obecnej. „Puławska Akademia Plastyczna to dla mnie nowe doświadczenie, które wnosi świeży powiew zarówno do działalności Domu Kultury, jak i do mojego prywatnego postrzegania sztuki i jej roli w życiu. Bo nie ukrywam – pasja tych wspaniałych ludzi inspiruje i zachęca do własnej pracy twórczej…. …..Naprawdę miło obserwować rozwój i widoczne postępy „studentów” Puławskiej Akademii Plastycznej, cieszę się z ich sukcesów i życzę, żeby ta chęć malowania nie zgasła, ale rosła i przynosiła radość i satysfakcję”.** Na wystawie prezentują swoje prace Przyjaciele Akademii: Irena Frejowska, Elżbieta Osińska, Teresa Dobrzyńska, Beata Kośnic, Kazimierz Kotliński, Elżbieta Peryt Urbanek, Maria Teresa Przypis, Anna Skowronek, Urszula Tomasiak, Jolanta Wawer, oraz członkowie akademii: Elżbieta Britz, Anna Butryn, Katarzyna Filipczak, Magdalena Gębal, Joanna Malińska, Teresa Orlik, Urszula Pielacka Chodoła, Bernarda Julia Rzechowska, Renata Stępień – opiekun artystyczny PAP, Krystyna Szczypa, Wiesława Zakrzewska. Artyści wystawiający swoje prace zostali ukwieceni różami.
Jubileusz 10-lecia powstania Puławskiej Akademii Plastycznej uświetniła swoją osobą Pani Urszula Tomasiak - Prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie. Pani Urszula Tomasiak jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie psychologii, artystą plastykiem, autorką wielu artykułów, esejów, rozpraw i opracowań popularnonaukowych z zakresu twórczości plastycznej i psychologii. Uprawia malarstwo akwarelowe. Obecnie Pani dr Urszula Tomasiak prowadzi Galerię Twórczości Plastycznej w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. Zajmuje się też popularyzowaniem plastyki w środowiskach lokalnych (wystawy zbiorowe twórczości plastycznej członków PSNP z cyklu "W poszukiwaniu piękna"). Podczas jubileuszowej uroczystości Pani prezes PSNP podkreśliła „znaczenie społecznego, bezinteresownego zaangażowania puławskich animatorów kultury, twórców - społeczników na rzecz rozwijania aktywności plastycznej pasjonatów malarstwa. W Jej opinii tego rodzaju społeczna aktywność nadaje głęboki sens każdej twórczości i służy budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich. Toteż serdecznie pogratulowała Pani Bernardzie Julii Rzechowskiej - inicjatorce utworzenia PAP oraz Pani Aleksandrze Kozak Kotowskiej, która wprowadziła zainteresowanych w świat sztuki. Nadmienić wypada, iż obie Panie są członkiniami PSNP, gdzie również udzielają się na rzecz realizacji celów statutowych tegoż Stowarzyszenia”.*** Osobne gratulacje i podziękowania za dotychczasową współpracę z PSNP Pani dr Tomasiak skierowała do Pani Renaty Stępień. Do gratulacji (na ręce Pań) dołączone zostały kwiaty.
Bardzo miłą niespodziankę przygotował dla wszystkich uczestników wystawy Pan Kazimierz Kotliński - animator kultury, pisarz, poeta, artysta malarz, członek Związku Polskich Artystów Plastyków, członek honorowy Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków i Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Lublinie, członek Konfraterni Sztuki w Kazimierzu Dolnym. Pan Kazimierz Kotliński uhonorował każdego artystę książkami swojego autorstwa pt. „Natchnione dziedzictwo” i „Panna Justyna”. W tym geście wyraża się cała duchowość autora, która zmierza do przekazania obdarowanym zainteresowań sztuką i szerzej pojętą sferą kultury. Materialny byt w postaci książki przenosi na następne pokolenia sposób widzenia i rozumienia świata tak aby czytelnicy w przyszłości mogli skonfrontować swój dzisiejszy światopogląd z minionym czasem i w ten sposób zrozumieć historię zmian i postępu w rozwoju cywilizacji. Warto przypomnieć, że Autor za bogaty dorobek twórczy i wieloletnią działalność artystyczną wyróżniony Statuetką Sybilli i Ikara otrzymał m.in.: Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, Medal Prezydenta Miasta Lublina i dyplom uznania Marszałka Województwa Lubelskiego.
Wśród prezentujących swoje malarstwo są: Elżbieta Britz, Teresa Dobrzyńska, Bernarda Julia Rzechowska - aktywne członkinie Puławskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Wystawa malarstwa Członków i Przyjaciół PAP pt..”Kwiaty” potwierdza słuszność podjętej przed laty inicjatywy i zaprasza do zwiedzania i kontemplacji barwnych przedstawień kwiatowych do 20 października 2018 roku.
Bernarda Julia Rzechowska