Od 29 maja do 3 czerwca 2017- zwiedzamy najciekawsze miejsca tego regionu wg. opracowanego programu przez naszą koleżankę Elizę Organiściak.

Oczywiście zaczynamy od stolicy Dolnego Śląska –Wrocławia. To bardzo stara miejscowość, pierwsze wzmianki o jej istnieniu datują się na rok 1000. Nie sposób w ciągu kilku godz. poznać miasto i jego historię. Zwiedzanie z przewodnikiem rozpoczynamy Ostrowia Tumskiego najstarszej dzielnicy Wrocławia, następnie pięknie odrestaurowana Starówka i inne ciekawe obiekty.

Baza noclegowa w Jaworze- miejscowość wzięła swoją nazwę od polskiej nazwy drzewa które jest drzewem rozpowszechnionym w Sudetach.

W następnych dniach zamek Książ z historią księżnej Daisy, zamkowa palmiarnia. Świetnie utrzymany warowny zamek Książ, jest największym zamkiem Dolnego Śląska i trzecim co do wielkości w Polsce. Zespół pałacowy posiada przepiękne, barokowe komnaty udostępnione dla turystów. Początki sięgają roku 1288. zamek Książ jest najciekawszy na Szlaku Zamków Piastowskich.

Krzeszów. Krzeszowskie opactwo cystersów to zabytek najwyższej światowej klasy, wpisany na listę Pomników Historii .Tędy przebiega główny Europejski Szlak Cysterski oraz Sudecka Droga św. Jakuba. Jesteśmy pod urokiem zwiedzanych obiektów, a Eliza zapowiada niespodziankę /poza ustalonym programem/. Z tą niewiadomą w strugach deszczu, dojeżdżamy do Chełmska Śląskiego.Ukazują się dziwne domy – tajemnica rozwiązana- to Domy Tkaczy w Chełmsku Śląskim niedaleko Lubawki ,to jeden z najcenniejszych i ciekawszych zabytków w regionie.Domki Tkaczy zbudowano w 1707 roku z inicjatywy opata krzeszowskiego dla sprowadzonych do Chełmska Śląskiego tkaczy czeskich jako obiekty mieszkalno-rzemieślnicze. Z warsztatu wejście prowadziło wprost do przepływającej z tyłu domu rzeczki, gdyż płótno podczas tkania musiało się moczyć. W domkach do dziś mieszkają osoby prywatne. W jednym z nich mieści się Kawiarnia w której właściciel przyjmuje w oryginalnym lnianym stroju, i z pasją opowiada gawędy o tym miejscu.

Świdnica Największą atrakcją Świdnicy jest pochodzący z XVII wieku Kościół Pokoju pw. św. Trójcy – największa drewniana świątynia Europy. Budowla, jako szczególnie cenny zabytek, została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Jego bogaty wystrój w szachulcowej bryle z drewna, gliny, piasku i słomy, robi niesamowite wrażenie.

Zamek Grodno położony jest w Zagórzu Śląskim na Górze Choina na wysokości 450 m n.p.m.Pniemy się pod górę aby zobaczyć z bliska tą średniowieczną warownie, której początki sięgają czasów Piastów Śląskich. Zamek pozostaje dziś półruiną. U podnóża Zamku znajduje się Jezioro Bystrzyckie i  zapora wodna.Zbudowana w roku 1917, zapora kamienna, długość 230 m, szerokości 29 m, wysokość 44 m. na której powstała niewielka hydroelektrownia.

Kilka km dalej Szczawno Zdrój. Spacer alejkami, pijalnia wód i następna niespodzianka wyczarowana przez Elizę. Wchodzimy do Teatru Zdrojowego im. Henryka Wieniawskiego. Na zewnątrz elewacja klasyczna która przeobraża się wewnątrz w zachwycającą salę teatralną. Od ponad 30 lat odbywają się tu Międzynarodowe Festiwale Henryka Wieniawskiego, koncerty Vratislavia Cantans i Filharmonii Sudeckiej oraz recitale uznanych artystów polskich i zagranicznych.

Gross-Rosen / Rogoźnica niemiecki obóz koncentracyjny istniejący w latach 1940–1945.Zginęło w nim kilkadziesiąt tysięcy więźniów: Żydów, Rosjan, Polaków, Francuzów, Węgrów. Gross-Rosen był jeden z najcięższych obozów. Praca przy kamieniołomie była bardzo ciężka. Więźniowie przez 12 godzin na dobę wynosili bloki granitu ważące kilkadziesiąt kilogramów.

Zamek w Bolkowie - na Zamkowym Wzgórzu 396 m n.p.m. Zamek został założony przez księcia legnickiegoBolesława II Rogatkę zwanego Łysym, później rozbudowany przez jego syna Bolka I Surowego, księcia świdnicko-jaworskiego. Z daleka dostrzegamy oddalony od Bolkowa o 4 km jeden z najstarszych zamków piastowskich, zamek Świny. Wg legendy miał być połączony podziemnym tunelem z zamkiem Bolków.

Wracamy do Jawora. Atrakcje miasta zwiedzamy z przewodnikiem. Zamek Piastowski, Kościół św. Marcina, Muzeum Regionalne, Teatr Miejski – zrobił na nas wrażenie. Historia teatru sięga 1799r. .W 1933 r. został podniesiony do rangi Teatru Prowincjonalnego Dolnego Śląska ze względu m.in. na walory sali teatralnej, jednej z najpiękniejszych na Dolnym Śląsku.

Czas szybko leci, już piaty dzień wycieczki, do programu Eliza dołączyła spacer urokliwymi uliczkami Jeleniej Góry, tuż obok Uzdrowisko Cieplice. Docieramy do Lubomierza, powstał ponad 725 lat temu i jego bogata, historia związana jest Klasztorem i siostrami Benedyktynkami. Przez pięć wieków siostry Benedyktynki, gromadziły relikwie świętych błogosławionych i męczenników. Zbiór jest prawdopodobnie największy w Europie i składa się z relikwii I stopnia. Lubomierz znany jest z planu zdjęciowego do filmu „Sami swoi” oraz organizowanym w mieście Festiwalem Filmów Komediowych. Zaglądamy na chwile do Muzeum „Kargula i Pawlaka”. Przypominamy sobie komediowe sceny filmu- a za parę kilometrów zmieniamy nastrój w mrocznym Zamku Czocha. Powstał jako warownia graniczna na pograniczu śląsko-łużyckim w latach 1241–1247. Od 1952 roku mieścił się tam Wojskowy Dom Wczasowy. Od września 1996 roku publicznie dostępny jako ośrodek hotelowo-konferencyjny.

6-go dnia wracamy do Puław. Zaliczamy jeszcze Wojsławice w których zwiedzamy Arboretum. Od 1988 r. Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego Zachwycamy się kwitnącymi w pełni różanecznikami i azaliami,największą kolekcją w Polsce, obejmująca 900 gatunków i odmian.

W odległości około 20 km. jeszcze jeden punkt programu Opactwo Cystersów w Henrykowie. Zespół klasztorny opactwa cysterskiego w Henrykowie –z kościołemWniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Chrzciciela Jest to jedno z najokazalszych i najpiękniejszych założeń barokowych na Śląsku, miejsce powstania Księgi Henrykowskiej – zabytku piśmiennictwa polskiego. W obiektach poklasztornych obecnie funkcjonuje oddział Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Oprowadza nas i zapoznaje z historią tego miejsca kleryk I roku Seminarium.

Dolny Śląsk to prawdziwa kopalnia atrakcji turystycznych - kraina wspaniałych zamków, ciekawych miejscowości o pięknej zabudowie i starych gór rozciągających się na południu regionu. Z takimi wrażeniami wracamy do Puław.

Alicja Krawczyk

foto; J.Janczura, E.Organiściak,A.Krawczyk


Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by