Ten malowniczy teren to najciekawszy przyrodniczo i krajobrazowo zakątek Polski. Zachwyca nas Małopolski Przełom Wisły który stanowi obszar chroniony w postaci dwóch Obszarów Natura 2000. Cenny jest ze względu na naturalny stan Wisły i uznanie za korytarz ekologiczny rangi europejskiej.To także teren średniowiecznych zabytków, pałace i dwory, kamienice i kościoły.

 W ramach cyklu „Zwiedzamy Nasze Lubelskie” 23 lipca 2015 wyjeżdżamy„Szlakiem Zabytków Powiśla”

Ten malowniczy teren to najciekawszy przyrodniczo i krajobrazowo zakątek Polski. Zachwyca nas Małopolski Przełom Wisły który stanowi obszar chroniony w postaci dwóch Obszarów Natura 2000. Cenny jest ze względu na naturalny stan Wisły i uznanie za korytarz ekologiczny rangi europejskiej.To także teren średniowiecznych zabytków, pałace i dwory, kamienice i kościoły.

Dzięki unijnej dotacji z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007–2013. zabytki odzyskują dawny blask.Dzisiejszy wyjazd zaczynamy od Opola Lub. które na przełomie wieków było zamieszkiwane przez ludzi różnych wyznań i narodowości. W Muzeum Multimedialnym mamy okazję poznać jego historię.Ekspozycje prezentują średniowiecze tradycje opolskiego rzemiosła, jest przystosowane także do prezentacji różnorodnych form działań twórczych. Pałac Lubomirskich w Parku Miejskim, XVlll/XlX wiek – odzyska dawny blask po ukończonym remoncie. Obecnie jest prywatną rezydencją. Pałac w którym obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące im. A. Mickiewicza o stylu barokowym z początku XVII wieku należał do Tarłów i Lubomirskich. Kościół p.w. Wniebowzięcia NMP został wzniesiony w latach 1650–1675 przez kolejnego właściciela Opola, Jerzego Słupeckiego. Pałac w Kluczkowicach został wzniesiony na przełomie lat 20. i 30-tych . XIXw. dla rodziny Kleniewskich. Jest cennym przykładem wiejskiej rezydencji ziemiańskiej. Biblioteka pałacowa w stylu zakopiańskim zaprojektowana została przez Stanisława Witkiewicza. Budynek otoczony jest   parkiem krajobrazowym w którym odnaleźć można liczne pomnikowe okazy starodrzewu. Na skarpie   tuż nad samą Wisłą leży Józefów n/W. Pałac Potockich z początku XVIII wieku-dziś pałac jest siedzibą Urzędu Gminy Józefów. Obecny kościół z 1730r ufundowany przez Józefa Potockiego. Kościół Bożego Ciała po renowacji możemy podziwiać w niemal tym samym stanie, w jakim był za czasów największej świetności. Wśród malowniczych krajobrazów, na wysokim, wapiennym wzgórzu doliny Wisły usadowił się Piotrawin. Pierwsze adnotacje na temat miejscowości pochodzą z 1076 roku. Kościół parafialny pw. Tomasza Apostoła i Św. Stanisława BM w Piotrawinie i wolno stojąca kaplica pw. św. Stanisława BM, wzniesione w latach 1437-1441 z fundacji biskupa Zbigniewa Oleśnickiego, uznawane są dziś za najstarsze i najcenniejsze zabytki na Lubelszczyźnie ale także za najstarsze i najcenniejsze budowle gotyckie w Polsce. Od XVIII do XIX wieku plebania mieściła się w pałacu obok kościoła.

W chwili obecnej w odrestaurowanym pałacu znajduje się hotel. Niedaleko od Piotrawina w Kaliszanach znajduje się nieczynny kamieniołom który stanowi punkt widokowy na Wisłę. Kościół w Zagłobie wybudowano w stylu typowo polskim. Na budowę kościoła Kleniewscy przeznaczyli majątek Świdry pod Janowem Lubelskim. Budowa trwała od 1907-1937r. Wyposażanie wnętrza kościoła trwa nieprzerwanie od 1939 roku do chwili obecnej. Pogoda nam dopisuje, jedziemy do Wilkowa-starej wsi biskupiej. Ta miejscowość ze względu na swoje położenie jest najbardziej zagrożona w czasie powodzi. W powodzi która dotknęła Polskę w maju 2010, pod wodą znalazło się 90 procent powierzchni tej gminy w tym cenne zabytki do których należy kościół parafialny p.w. św. Floriana i św. Urszuli, powstał z fundacji rodziny Głuskich w latach 1613 - 1631. Pod wodą znalazł się sejf z naczyniami liturgicznymi. Kościelna dzwonnica zaprojektowana została w 1921r. przez Karola Sicińskiego, architekta i konserwatora - zamieszkałego Kazimierzu D. Przy kościele , znajduje się wikarówka i organistówka – jest też kapliczka św. Jana Nepomucena ( święty od powodzi ) fundowana przez mieszkańców w 1925r. Nie sposób Ominąć Polanówkę gdzie znajduje się kaplica pw. Nawiedzenia NMP z 1743r, wzniesiona jako kaplica dworska ufundowana przez Marcjannę Łabęcką. W Karczmiskach odwiedzamy dworek Wesslów zespół dworsko-parkowy z XIXw. -obecnie siedziba Biblioteki i Regionalnej Izby Pamięci i Tradycji.

Nasza Lubelszczyzna jest piękna…..

 Alicja Krawczyk

fot.Alicja Krawczyk

 

Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by