Na wnuczka, policjanta, prokuratora, pracownika CBA, lekarza, sędziego czy księdza. To jedne z najpopularniejszych metod wyłudzania pieniędzy przez oszustów. I pomimo tego, że prowadzone są akcje prewencyjne, przeprowadzane są kampanie informacyjne wśród najbardziej narażonych na wyłudzenia grup społecznych, to ciągle słyszymy w mediach o tym, jak nieostrożni seniorzy, i nie tylko seniorzy, oddają wszystkie swoje oszczędności czy cenne przedmioty przestępcom. Nawet Ci, którzy już raz dali się oszukać, ponownie padają ofiarą swojej naiwności. W ostatnim czasie na Lubelszczyźnie odnotowuję się coraz więcej przypadków wyłudzeń, na coraz większe kwoty pieniędzy. A co Ty zrobisz jak zadzwonią? Jak działają oszuści?

Oszust przekonuje,że jest kimś z rodziny,że ktoś z twoich bliskich potrzebuje pieniędzy lub bierzesz udział w tajnej akcji policyjnej.Teraz musisz pomóc swoim bliskim,policji,CBA lub innym osobą zaufania publicznego np.lekarzowi,sędziemu prokuratorowi i wziąć udział w akcji policyjnej, ale najpierw musisz przekazać lub przelać pieniądze na czyjeś konto. Do drzwi dzwoni kurier. Przyszedł po pieniądze.

Co robisz? Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji lub jesteś w nią bezpośrednio zaangażowany natychmiastZADZWOŃ NA POLICJĘ 

   Drodzy mieszkańcy Puław apelujemy o ostrożność, rozwagę i asertywność.     


PAMIĘTAJ!!!

  1. NIGDY! Nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, których nie znasz.
  2. NIGDY! Nie wpuszczaj do domu rzekomych przedstawicieli firm handlowo-usługowych, ubezpieczycieli itp. Jeśli już to zrobiłeś poproś o wylegitymowanie się i wyraźną informację jaką firmę czy instytucję reprezentuje ta osoba.
  3. NIGDY ! Nie przekazuj danych logowania do Twojego konta bankowego.
  4. ZAWSZE! W trudnej lub niezrozumiałej dla Ciebie sytuacji poproś kogoś zaufanego z rodziny, znajomych lub sąsiadów o pomoc.
  5. NIGDY! Nie podpisuj żadnych dokumentów w domu.
  6. NIGDY! Nie noś ze sobą dużych kwot pieniędzy.
  7. Jeśli chcesz wypłacić większą sumę pieniędzy, poproś osobę zaufaną, aby towarzyszyła Ci w drodze do domu.
  8. Naucz się na pamięć numeru PIN do karty płatniczej, nie zapisuj go na kartkach i nie noś razem z kartą.
  9. ZAWSZE! Bądź ostrożny, rozważny i asertywny.
  10.  Przekaż te informacje dalej.
Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by