Muzeum bombki choinkowej jest prywatnym muzeum w Nowej Dębi. Muzeum powstało w 2012 roku i jest owocem kilkunastoletniej pasji kolekcjonerskiej jego właściciela Janusza Bilińskiego. Muzeum to tysiące eksponatów. Można podziwiać tu ozdoby z czasów, kiedy tego typu przemysł   w Polsce dopiero powstawał. Można zobaczyć różne kolekcje bombek. Wrażenie robią ubrane choinki w stylu amerykańskim, wiktoriańskim, francuskim, norweskim oraz staropolskim.

Pani przewodnik pięknie opowiedziała oraz oprowadziła po muzeum pokazując zgromadzone skarby. Niezapomnianym wrażeniem było samodzielne malowanie bombki, którą, po wysuszeniu, każdy zabrał ze sobą do domu.. Również wszyscy otrzymali przygotowywane bombki ze swoim   imieniem oraz z dedykacją dla bliskich osób ( te były wcześniej zamówione ).

Integralną częścią zwiedzania muzeum była prezentacja procesu powstawania i zdobienia bombek.

Ćmielów - urokliwe świętokrzyskie miasteczko - leży na terenach o bardzo starych tradycjach ceramicznych, a sam zasłynął z garncarstwa już w XVI wieku. Początki ćmielowskiej manufaktury nie są aż tak odległe; sięgają jednak przełomu XVIII i XIX stulecia, co czyni ją najstarszą działającą do dziś polską wytwórnią porcelany. Zdaniem innych produkcję fajansu w Ćmielowie nieco później, bo w pierwszych latach XIX wieku, zapoczątkował kanclerz wielki koronny Jacek Małachowski Fajans z Ćmielowa szybko stał się modny. To by się jednak nie udało, gdyby nie smak projektantów i zręczność wykonawców. W latach 40. XIX stulecia zapoczątkował w Ćmielowie wyrób porcelany Gabriel Weiss. Początkowo do produkcji używano surowców miejscowych. Kaolin z okolic miasteczka nie był jednak najlepszej jakości, co każe przypuszczać, że naczynia porcelanowe z tamtego okresu – niezachowane do dziś – były grubościenne, ciężkie i nieprzezroczyste.

Dzięki zabiegom ćmielowskich ceramików jakość porcelany z Ćmielowa szybko jednak rosła. Druga połowa XIX wieku wieku to złoty okres w działalności fabryki w Ćmielowie. Porcelana z Ćmielowa – produkowana już w oparciu surowiec sprowadzany z okolic Limoges we Francji – odznaczała się najwyższą europejską jakością, urodą kształtów i starannością dekoracji. Kolejny złoty okres w dziejach fabryki porcelany to druga połowa lat 20. i lata 30. Przede wszystkim jednak w okresie międzywojennym w fabryce porcelany w Ćmielowie powstały prawdziwe arcydzieła. Wtedy też w Ćmielowie wytworzono porcelanę różową– efektowną konkurencję dla ceramiki białej i kremowej. Kolejny ważny okres w dziejach fabryki porcelany w Ćmielowie przypada na lata 50. i 60. Historyczna wytwórnia stała się wtedy jednym z najważniejszych w Polsce centrów nowoczesnego, wręcz awangardowego designu. W tym samym czasie w formach odpowiadających estetyce epoki odrodziła się w Ćmielowie tradycja figurek porcelanowych, nazywanych teraz rzeźbami kameralnymi. Zarówno figurki, jak i serwisy porcelanowe według projektów z lat 60. produkuje dziś fabryka porcelany AS w Ćmielowie. Wytwórnia założona współcześnie przez Adama Spałę, datą 1804 umieszczoną w logo odwołuje się do działalności kanclerza Małachowskiego.

Zwiedzanie rozpoczyna się od wejścia do wnętrza starego, oryginalnego pieca do wypału porcelany ( 22 metry wysokości , 3 kondygnacje ) i obejrzenia krótkiego filmu pokazującego proces wytwarzania porcelanowych przedmiotów. Zobaczyliśmy oryginalne modele i formy oraz pokaz ręcznej produkcji porcelanowej figurki od projektu po gotowy wyrób. Pani przewodnik zaprezentowała zgromadzone przez fabrykę eksponaty porcelany produkowanej w Ćmielowie. Wystawa to podróż przez style , formy i dekoracje pochodzące z różnych okresów produkcji; porcelana dekoracyjna – patery, wazony, bombonierki, puderniczki; próbki porcelanowych figurek zaprojektowanych w latach 50 i 60 XX wieku; zestawy gabinetowe, minerałki do picia wód zdrojowych, porcelana wykorzystywana w przemyśle oraz inne eksponaty porcelany użytkowej.Zwiedziliśmy również wystawę prac polsko – amerykańskiego artysty – Lubomira Tomaszewskiego. Ogromne wrażenie zrobiły na nas obrazy „Ogniem malowane” oraz rzeźby tworzone w „duecie z naturą”. W jednej z sal galerii zobaczyliśmy wyjątkowe ikony malowane ręcznie na porcelanie; dzieła światowego malarstwa na porcelanowych płytach oraz niepowtarzalną kolekcję 47 obrazów „Piękne Małpy Europy”. Wycieczkę zakończyliśmy warsztatami – każdy wykonał różę z masy perłowej, którą zabrał ze sobą ( suszenie, wypalanie i malowanie już w domu

foto-J.Janczura

 

Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by