foto-E,Filipek,A.Krawczyk.E.Organiściak

W Radziejowicach odwiedzamy Zespół pałacowo-parkowy wraz z romantycznym parkiem. Od 1965r pełni funkcję Domu Pracy Twórczej i Wypoczynku Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jest miejscem pracy twórców kultury, wystaw artystycznych, koncertów. Od 2012 roku w Pałacu w Radziejowicach można zobaczyć największą stałą wystawę dzieł Józefa Chełmońskiego oraz prywatne pamiątki.

Pałac w Teresinie- jest położony w zabytkowym parku i należy do najciekawszych i najpiękniejszych rezydencji ziemskich w Polsce. Po remoncie stał się własnością Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników. Nie udostępniony do zwiedzania.

Po drugiej str Wisły Czerwińsk n/W –związany z historią klasztoru kanoników regularnych od 1155r. Czerwińsk położony n/Wisła stanowił ważny punkt na szlaku handlowym łączącym Pomorze z Mazowszem. Bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą (zwana też Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia) Od 1923r w posiadaniu zakonu salezjanów, w ołtarzu głównym cudowny obraz Matki Bożej Czerwińskiej namalowany w 1612 r. przez Łukasza z Łowicza.

Baza noclegowa- w Ośrodku Wypoczynkowym „Zacisze” w Koszelówce nad Jeziorem Zdworskim największym jeziorem Mazowsza.

W drugim dniu Płock – Muzeum W. Broniewskiego jednego z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku, urodził się w Płocku i spędził tu wczesne lata młodości. Płock – historyczna stolica Mazowsza oraz stolica Polski w latach 1079-1138r. Prawa miejskie uzyskał w 1237r, był miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego w 1784r. Z bogatą historię miasta i jego zabytkami wartko i barwnie opowiadała pani przewodnik. Płock nocą z przewodnikiem to zupełnie inne miasto. Wzgórze Tumskie z punktami widokowymi na Wisłę i jej drugi brzeg to piękna panorama, widać efektownie podświetlony most, jest to najdłuższa iluminacja mostowa w Europie -690m. Rafineria ropy naftowej należąca do PKO Orlen zlokalizowana w Płocku wybudowana w latach 1960–1965r. Kompleks produkcyjny ORLENU w Płocku to nietypowy, krajobraz, który swój wizerunek całkowicie odmienia nocą. Nic więc dziwnego, że te widoki doceniają zarówno fotografowie, jak i twórcy filmów.

Tama we Włocławku przegradza Wisłę na jej 675 kilometrze. Ma długość jednego kilometra i podnosi wodę w rzece o prawie 13 metrów. Spiętrzoną wiślaną wodę wykorzystuje się do napędzania elektrowni wodnej.Poniżej tamy, na półwyspie wcinającym się w nurt Wisły stoi krzyż. Prowadzą do niego alejki, obok leży pamiątkowy głaz. Pomnik upamiętniający śmierć ks. Jerzego Popiełuszki stanął tu w 1991 roku.

Gostynin- to historyczny region Mazowsza. Przez Gostynin przebiegały ważne szlaki halowe- słynny Bursztynowy szlak a także szlak solny.  

Ciechanów - symbolem miasta są potężne mury gotyckiego zamku Książąt Mazowieckich. Był miastem Królewskim Korony Polskiej  Miejsce obrad sejmików ziemskich ziemi ciechanowskiej od XVI wieku do pierwszej połowy XVIII w. W basztach zamku mieści się Muzeum Szlachty Mazowieckiej..

Opiniogóra – zwiedzamy pałac Krasińskich obecnie pełniący funkcję Muzeum Romantyzmu otwarte w 1961r. Muzeum gromadzi pamiątki związane z historią rodziny Krasińskich, ze szczególnym uwzględnieniem Zygmunta Krasińskiego. Pałac okala 20 hektarowy park krajobrazowy w stylu angielskim. W podziemiach pobliskiego kościoła znajdują się groby członków rodziny, w tym również poety.

Pułtusk był trzecim, po Warszawie i Płocku miastem na Mazowszu z murowanymi fortyfikacjami. Rozwój Pułtuska miał miejsce w XIV – XVI wieku, co było związane głównie z handlem zbożem, produktami leśnymi, spławianiem towarów do Gdańska..Zamek usytuowany na wzgórzu n/Narwią. W 1590 na pułtuskim zamku gościł król Zygmunt III Waza. W 1806 rozegrała się krwawa bitwa pod Pułtuskiem pomiędzy wojskami cesarza Napoleona a Rosjanami, co zostało upamiętnione na Łuku Triunfalnym w Paryżu. Napoleon Bonaparte przebywał w Pułtusku dwukrotnie w 1806 i 1812 W 1974 roku władze polskie postanowiły przekształcić zamek w Dom Polonii. Amfiteatr przy Domu Polonii został nazwany imieniem Krzysztofa Klenczona, ur. w Pułtusku w 1942r. Mimo upalnej pogody/tem. dochodziła do +37o – udało się zaliczyć wszystkie punkty zaplanowanego programu.

  foto-E,Filipek,A.Krawczyk.E.Organiściak

 

Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by