to region związany z początkiem Państwa Polskiego. Tu powstały pierwsze osady ludów słowiańskich, a zadecydowały o tym bogactwa mineralne. Od średniowiecza rozwijało się górnictwo kruszcowe i metalurgia. W 1347 roku król Kazimierz Wielki ogłosił w Wiślicy słynne statuty, czyli pierwsze spisane polskie prawa. „Zjazd ziem polskich" na zamku w Chęcinach w 1331 roku uważany jest za początek przyszłych sejmów. Tu tworzono pierwsze szkoły z polskim językiem wykładowym, wydawano pierwsze polskie książki i drukowano tłumaczenia Biblii. W Regionie Świętokrzyskim zgodnie współżyli przedstawiciele różnych kultur i religii; arianie i kalwini, unici, ewangelicy i wyznawcy prawosławia licznie osiedlali się Żydzi. Na tych ziemiach rozgrywały się główne bitwy insurekcji kościuszkowskiej, powstania listopadowego i styczniowego.

 W dwudniowym programie wycieczki zwiedzamy kilka zabytkowych miast./06-07.07.2017r/

Opatów- Początki osadnictwa na terenie miasta są datowane na przełom X i XI wieku.W kronice J. Długosza jest wzmianka że była to pierwsza polska komandoria templariuszy, a obecna kolegiata św. Marcina pozostałością klasztoru templariuszy.

Ujazd – Zamek Krzyżtopór – dzieło życia Krzysztofa Ossolińskiego. Zamek nigdy nie został w pełni ukończony. Był to największy pałac w Europie przed powstaniem Wersalu. Obecnie ma status trwałej ruiny.Udostępniona do zwiedzania – robi wrażenie.

Szydłów – Pierwsza wzmianka o Szydłowie pochodzi z 1191r. W połowie XIV w król Kazimierz Wielki wzniósł warowny zamek oraz kościół pw. św. Władysława. Miasto zostało otoczone obronnym murem z trzema bramami. To polskie „Carcassonne”. Do dziś zachowała się tylko Brama Krakowska.W Szydłowie znajduje się jedna z najstarszych w Polsce synagog zbudowana w latach 1534 a 1564r. Była przykładem bóżnicy obronnej. Obecnie w synagodze znajduje się muzeum.

Oblęgorek - Z regionem związanych było wiele postaci, które miały wpływ na życie i kulturę całego kraju.Z tej ziemi wywodzą się Stefan Żeromski, Adolf Dygasiński, Witold Gombrowicz i Gustaw Herling-Grudziński.W Oblęgorku pracował Henryk Sienkiewicz. Pałacyk otrzymał w 1900r z okazji 25-lecia pracy pisarskiej.Używał go jako miejsce letniego wypoczynku i pracy. W dworku przebywał do 1914r. Od 1958 roku mieści się muzeum. Najcenniejszymi zbiorami są rękopisy, listy, pamiątki jubileuszowe oraz przedmioty bezpośrednio związane z Sienkiewiczem

Zaplanowany program na pierwszy dzień- zrealizowany. Kierunek Święta Katarzyna i Zajazd Baba Jaga gdzie czeka obiadokolacja i zasłużony odpoczynek.

Święta Katarzyna leży w centrum Gór Świętokrzyskich u podnóża Łysicy-612m. Od imienia tej świętej w XVw wzięła nazwę miejscowość. Jest tu kościół i klasztor bernardynek.

Ruszamy na Ponidzie, które jest regionem rolniczym o tradycjach z przed tysiąca lat. Ponidzie to także wyjątkowe, prastare miasta jak; Busko Zdroj, królewska Wiślica, Korczyn i wyniosły Pińczów.

Pińczow- W 1424r osada była własnością rodu Oleśnickich, którzy na Górze Zamkowej wybudowali rezydencję i ufundowali klasztor Paulinów. W 1729 r. nowym ordynatem pińczowskim został hrabia Franciszek Wielopolski, zamek  przeszedł na jego własność, postanowił go rozebrać i w 1780r podjął decyzje o budowie pałacu. Rezydencja, wzniesiona u stóp ruin dawnego zamku Oleśnickich. Wnętrze pałacu zostało przebudowane  w XIX w. Obecnie mieści się Liceum Ogólnokształcące.Klasztor oo. Paulinów w 1819r uległ kasacji. Obecnie w budynku ma siedzibę Muzeum Regionalne i Pińczowskie Centrum Kultury. W jednym ze skrzydeł budynku znajduje się zegar słoneczny z 1723r. W 1578r biskup krakowski Piotr Myszkowski ufundował kościół i klasztor reformatów z przeznaczeniem na kolegiatę. Na przestrzeni lat w budynku klasztornym mieścił się szpital miejski. W 1928r klasztor został reaktywowany i służy pielgrzymom. Klasztorny kościół pw. Nawiedzenia NMP - jego wyposażenie pochodzi z XVIIIw. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się cudowny obraz Matki Boskiej Mirowskiej. Pińczowska Synagoga jest jedna z najstarszych zabytków kultury żydowskiej została zbudowana w latach 1594-1609. W latach 70-tych XX wieku przeznaczono budynek na Muzeum Ponidzia. Najciekawsze eksponaty to XIX wieczne zwoje Tory. Przez wiele lat tkwiły zamurowane w ścianie. W przedsionku sklepienie pokrywają fragmenty zniszczonej polichromii z XVIIIw.

Przemieszczamy się do stolicy regionu.Kielce – zwiedzanie zaczynany od wzgórza Kadzielnia- 295m.n.p.m. Rezerwat „Kadzielnia” obejmuje antropologiczny ostaniec zwany Skałką Geologów. Obecne wyrobisko. Wg. legend znajdowało się tu miejsce pogańskiego kultu z ołtarzem do składania ofiar. W części wzgórza wybudowano amfiteatr na ponad 500 miejsc.Ścieżką wokół rezerwatu Kadzidło schodzimy w kierunku Skweru Ofiar Katynia gdzie w 2013r ustawiono pomnik poświęcony wszystkim zamordowanym na rozkaz Stalina z 5 marca 1940r. Pomnik nazywany jest Kamiennym Kręgiem Pamięci. W drodze na Wzgórze Zamkowe podziwiamy rzeźby Alei Sław ustawione na Skwerze Harcerskim. Pałac Biskupów Krakowskich, najlepiej zachowana rezydencja pałacowa z XVIIw w Polsce. Budowla powstała w latach 1637-1641 na Wzgórzu Katedralnym. Pałac wraz z otoczeniem został wpisany do rejestrów zabytków nieruchomych. Od 1971r mieści się w nim Muzeum Narodowe. W centrum Wzgórza Zamkowego znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków miasta Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP. Początki świątyni tkwią we wczesnym średniowieczu.W Bazylice wyjątkową czcią otoczony jest obraz MP Kieleckiej zwanej Łaskawą ukoronowany w 1991r przez św. Jana Pawla II. Ostatnio gruntownie odnowiona. Ulicami Kielc prowadzi nas wspaniały przewodnik p. Darek. Fachowo udziela informacji o zabytkach miasta, to niweluje zmęczenie 3 godz. zwiedzaniem. Wchodzimy na ul. Sienkiewicza reprezentacyjną ulice Kielc. Łączy w sobie charakter zabytkowy ze współczesnym. Jest deptakiem o dł. 1270m. Przy placu Moniuszki na przedłużeniu ul. Sienkiewicza znajduje się pomnik Henryka Sienkiewicza odsłonięty w 2010r. „Kielecka starówka” to Rynek z ratuszem w którym mieści się Urząd Miasta a malownicza zabudowa pochodzi z XIX i XX w.

Dwa dni minęło jak z bicza strzelił – program przygotowany wspólnie przez Ale i Elizę został wyczerpany.Województwo świętokrzyskie posiada urozmaicony i zróżnicowany krajobraz. Historia przeplata się tu z legendą, a wspaniałe zabytki architektury i kultury przybliżają zamierzchłe czasy i przedstawiają region sprzed setek lat.

foto;J.Janczura,E.Organiściak,A.Krawczyk

   

 

Copyright © 2017 by UTW Puławy Designed by